Az iXam nyelvvizsgarendszer angol nyelvvizsgája államilag elismert egynyelvű vizsga, melyet az akkreditáció feltételeinek megfelelve a KER szintjeihez illesztve négy szinten (A2, B1, B2 és C1) hoztunk létre és kívánjuk működtetni a jövőben.
iXam nyelvvizsgaszintek - www.pause.hu
A különböző szintek és követelmények leírásánál a KER követelményrendszerére hivatkozunk. Jelentkezni komplex-, írásbeli- vagy szóbeli vizsgára lehet. A nyelvvizsga írásbeli és szóbeli részére egymás után, egy napon kerül sor. A vizsga részben számítógépen történik, a reggeli órákban, minden résztvevő részére. A délutáni órákban zajló beszédkészség vizsgákra előre kialakított óránkénti csoportokban hívjuk a vizsgázókat.
Mivel a vizsga egynyelvű vizsga, ezért nincs sem fordítási, sem közvetítési feladat a feladatok között.
A vizsga írásbeli részéhez és a szóbeli felkészüléshez egynyelvű szótár használata engedélyezett (részletes lista ide kattintva). A beszédértési feladatok megoldásához azonban nem lehet szótárt használni.
Azok a vizsgázók, akik a papíralapú vizsgaformát választják, eldönthetik, hogy milyen íróeszközt használnak (puha ceruzát vagy tollat), felhívjuk a figyelmet arra, hogy az előbbi esetben megmarad a javítás lehetősége.
A magyarországi akkreditáció szerint az írásbeli vizsga és a szóbeli vizsgához tartozó hallásértési részvizsga között rövid, 10 perces technikai szünet van. A délutáni beszédkészég vizsgák előtt pedig ebédszünet áll mindenki rendelkezésére.
A vizsgafolyamat az írásbeli vizsgarésszel kezdődik, a vizsganap reggeli óráiban zajlik, a mért készségek az íráskészség és az olvasott szöveg értése. A vizsgán nincsen fordítási feladat, ugyanakkor a hallásértési feladatot kivéve egynyelvű szótárt lehet használni a vizsga feladatainak végrehajtásához. Az írásbeli vizsga 2 íráskészség és 3 olvasott szövegértési feladatból áll.
A mért készségek a beszédértés és beszédkészség. A beszédértési feladatok közvetlenül az írásbeli részvizsga után vannak, időtartam kb. 20 perc.
A szóbeli vizsga beszédkészség részére a vizsganap délutánján kerül sor, ennek a vizsgarésznek az időtartama: 12 perc, a beszédkészség résznél a felkészülésre biztosított idő: 10 perc. Amíg az egyik vizsgázópár vizsgázik, a következő pár készül a megadott képek alapján. A beszédkészség vizsgát úgy alakítottuk ki, hogy a reprezentativitás teljes körű mérése érdekében a vizsga két részében megvalósuljon egyéni vizsga és páros vizsga is.
A két részben kialakított monológ-dialógus szerkezettel a vizsgázó 1. spontán összegfüggő-, 2. spontán szakaszos-, 3. összerendezett összefüggő-, 4. spontán szakaszos megnyilvánulásait lehet vizsgálni mind a vizsgáztatóval, mind a vizsgázó társsal történő beszélgetése során. Ez a dinamika és partnerváltás a vizsgázói terhelés és feszültség szempontjából is vizsgázóbarátnak tekinthető.
Írásbeli részvizsga
Szóbeli részvizsga
max 60 pont
megfelelt 36 ponttól
Íráskészség
Olvasott szöveg értése
Beszédértés
Beszédkészség
max 30 pont
min 12 pont
min12 pont
Az értékelhetőség minimális feltétele a készségenként elérhető pontok minimum 40%-ának elérése. Bármelyik részvizsga, bármilyen pontszámmal sikertelen, ha valamelyik készség pontszáma nem éri el a megszerezhető pontok 40%-át. A sikeres komplex vizsga további feltétele a teljes vizsgán összesen elérhető pontok 60 %-ának elérése. A sikeres részvizsgák feltétele a részvizsgán elérhető pontok 60%-ának elérése.
A2
Részfeladat
Ütemek száma*
Pontok/ ütem
Részfeladat max. pontérték
Pontok/ készség
Időtartam (perc)
Task 1 Informális e-mail írása
1
15
30
A két feladatra összesen: 60
Task 2 Informális blog írása
Task 1 Szöveg kiegészítése, szavak kiválasztása egy szókészletből
10
A három feladatra összesen: 60
Task 2 Párosítás dialógusban
5
2
Task 3 Szöveg-rekonstrukció
Írásbeli összesen
60
120
SZÜNET
Task 1 Mondat kiegészítés tartalom alapján
7
1,5
10,5
Kb. 20
Task 2 Feleletválasztó
7,5
Task 3 Párosító feladat 4 rövid szöveggel
8
12
Part 1 Témaalapú monológ & dialógus a vizsgáztatóval
12+10[1]
Part 2 Képek alapján, monológ & dialógus a vizsgázótárssal
Szóbeli összesen
32+10
Komplex vizsga
152+10
[1] 10 perces felkészülési idő áll rendelkezésre a felkészülő teremben.
*Ütemek száma alatt a megválaszolandó kérdések számát értjük.
Íráskészség és írott szöveg értési feladatok
Beszédértési feladatok
Beszédértési feladatok hanganyagai 1. feladat
Beszédértési feladatok hanganyagai 2. feladat
Beszédértési feladatok hanganyagai 3. feladat
Beszédkészség feladatok
Az objektív értékelésű feladatok mellett vannak a tanárok által értékelt teljesítmények: ilyenek az íráskészség és a beszédkészség értékelése. Ezekhez az értékelésekhez skálákat használunk.
A skálák úgynevezett technikai/performance skálák A, B, C és D értékekkel, amely értékekből A és B az adott szintnek való „jól megfelelést” illetve „megfelelést” jelölik, ugyanakkor a C és D pedig a „valamennyire való nem-megfelelést” illetve a „teljesen értékelhetetlen” teljesítményt jelölik.
A technikai skálák belső pontérték tartalma feladatonként és értékelési szempontok szerint is eltérő lehet, ezzel biztosítva az egyes értékelési szempontok készségen belüli súlyozását. Ezen túl ezek a skálák a pontosabb mérés miatt „nyújtottak”, azaz mind az íráskészség mérés, mind a beszédkészség mérés technikai pontjai a 0-60 pontskálán mozoghatnak.
Az A2 szintű vizsga végleges, teljes vizsgapontszámának számítása a következő módon történik:
A vizsga végső pontszáma egy egész szám 0 és 120 között.
A vizsga végső pontszámát az előző 1-4 pontban meghatározott pontok összegéből számítjuk a kerekítés szabályai szerint 0,5-től felfelé 0,5 alatt lefelé kerekítve.
A fél vizsgára (csak írásbelire vagy csak szóbelire) jelentkezettek esetében a fél vizsgára kapott pontszámot kerekítjük egész számra.
Értékelési szempontok
Technikai értékelési skála/ technikai pontszámok
Vizsga pontszáma
A 100%
B 60%
C 30%
D 0%
Tartalom – feladatmegoldás
6
3
0
Szövegalkotás
Szókincs és kifejezésmód
Nyelvhasználat
A két feladatra együttesen max. adható technikai pontszám
2x30 pont
Maximálisan elérhető vizsga pontszám (techn. pontfelezéssel)
30 pont
Az A2 szintű vizsga íráskészség részvizsgáján a megszerezhető max. technikai pontszám 60 pont. Az íráskészség max. vizsga pontszáma a technikai pontok megfelezésével 30 pont. Abban az esetben, ha a szerzett vizsgapontszám nem egész számot ad ki (pl.: 18,5nek), akkor a kerekítés szabályai szerint kerekített pontszámot tekintjük a készségre kapott végleges vizsgapontszámnak (a példánál: 19 pont - az elérhető 30-ból).
Part 1 és Part 2 külön-külön értékelendő
Technikai értékelési skála/ technikai pontszámok részenként
Vizsgapontszám
Általános nyelvi készségek – Repertoire
Általános nyelvi szint Szókincs gazdagsága Nyelvi funkciók és regiszter helyes használata
4
Nyelvtani pontosság
Mondattan és alaktan
Interakció
A beszéd folyamatossága A szó átvétele és átadása
Feladatmegoldás
A feladat megoldásának/ a beszédszándék megvalósításának képessége/Koherencia és kohézió
Általános értés
A vizsgázó megérti a hozzá intézett beszédet, ha valamit nem ért, akkor próbálja tisztázni azt. A vizsgázó eléri, hogy vizsgáztatója és beszélgetőpartnere megértse őt.
0,5
Általános kiejtés és hanglejtés
A vizsgázó beszéde tisztán érthető, kiejtése és hanglejtése a standardot követi.
2x30 pont = 60 pont
Maximálisan elérhető vizsgapontszám (a kapott technikai pontok felezésével)
Az A2 szintű vizsga beszédkészség részvizsgáján a megszerezhető maximális technikai pontszám 60 pont. A beszédkészség maximális vizsgapontszáma a technikai pontok megfelezésével 30 pont.
A B1 szint Magyarországon az alapfoknak felel meg. A vizsgán nincsen fordítási feladat, ugyanakkor nem lehet szótárt használni. A vizsgázók részére alapvetően a ceruza és toll együttes használatát javasoljuk a vizsga satírozós részén. Amennyiben a vizsgázó úgy dönt, hogy kizárólag tollat használ, úgy javításra nincsen lehetősége. A vizsga végén időt biztosítunk arra, hogy a vizsgázók a ceruzával már bejelölt válaszaikat tollal is áthúzzák. (nem kötelező). A levélírás vizsgarészen a vizsgázó dönti el, hogy melyik íróeszközt használja.
A magyarországi akkreditáció szerint az írásbeli során nincs szünet.
Akkor sikeres a vizsga, ha a vizsgázó eléri a 60%-ot az írásbeli vizsgarészen és legalább 40%-os eredményt az egyes készségeknél (olvasott szöveg értése, levélírás) is. Csak ezt követően összesítik a pontszámokat, így kapja meg a vizsgázó a végleges pontot (maximum 180 pont), illetve százalékos eredményét. A vizsgázó ilyenkor sikeres nemzetközi és államilag elismert írásbeli bizonyítványt kap.
Írásbeli vizsga
Vizsgarész megnevezése
idő (perc)
max. pont
minimum pont teljesítendő készségenként 40%
minimum pont teljesítendő vizsgarészenként 60%
I. Olvasott szöveg értése
90
75
108
II. Nyelvtani, lexikai ismeretek
III. Fogalmazási készség
45
Összesen
150
180
Az egyes feladatrészek rövid leírása
ÍRÁSBELI VIZSGA
III. Fogalmazási készség ( 2 levél megírása)
Mintafeladatsor
Hanganyag a feladatsorhoz 1.
Hanganyag a feladatsorhoz 2.
Hanganyag a feladatsorhoz 3.
Mintalevelekhez a feladatok az angol B1 vizsgához
Mintalevelek és megoldásaik az angol B1 vizsgához
A vizsga menete
A vizsga írásbeli része 9:00 órakor kezdődik, a megjelenés javasolt időpontja 8:30.
Kérjük, a vizsgára hozzon magával két - azonosításra alkalmas - érvényes fényképes igazolványt, íróeszközt, radírt, élelmet.
A vizsgán lehet tollat vagy ceruzát használni, ezt a vizsgázó saját maga dönti el. Ugyanakkor alapvetően a ceruza és toll együttes használatát javasoljuk a vizsga satírozós részén, mivel a csak tollal történő kitöltés esetén az esetleges javításokat a kiértékeléskor nem tudjuk figyelembe venni. A vizsga végén időt biztosítunk arra, hogy a vizsgázók a ceruzával már bejelölt válaszaikat tollal is áthúzzák. (nem kötelező). A levélírás vizsgarészen a vizsgázó dönti el, hogy melyik íróeszközt használja.
A vizsgán tilos szótárt, telefont vagy egyéb telekommunikációs eszközt, média-lejátszót használni!
A vizsgahelyszín épületét az írásbeli során elhagyó vizsgázók nem térhetnek vissza az épületbe. A vizsga során az épületben hozzátartozók nem tartózkodhatnak.
A vizsga lebonyolításával kapcsolatos bármilyen panaszt, kifogást a vizsga helyszínén kell jegyzőkönyveztetni.
A vizsgázót ki kell zárni a vizsgáról, ha:
A vizsga értékelése a frankfurti központban történik szkenneléses eljárással. Az eredményt a vizsgát követően 30 napon belül tudják megnézni a vizsgázók a vizsganaptárban előre feltüntetett naptól a portálra való belépést követően.
A nyelvvizsga-bizonyítványok az eredményközlés után 30 napon belül elkészülnek.
A nyelvvizsga-bizonyítványát minden vizsgázó azon a vizsgahelyen tudja átvenni., ahova a jelentkezését leadta.
A vizsga díja: 23.000 Ft
A vizsgára lehet jelentkezni on-line vagy a vizsgahelyek egyikén személyesen. Pótjelentkezési időszakban 5000 Ft pótdíj fizetése ellenében tudunk jelentkezéseket elfogadni.
A jelentkezés akkor érvényes, ha a vizsgázók a kitöltött jelentkezés mellett a vizsgadíjat is befizették.
A vizsgadíjat be lehet fizetni
A vizsga értékelési útmutatója
Ajánlott felkészítő könyvek
Angol B1
a) telc Angol nyelvvizsga gyakorlófeladatok
(Nagyobb könyvesboltokban vásárolható meg, a vizsgaközpont nem árusítja.)
Szerző: Magistratum, Csikós, Kuthy, Nagy, Pallaginé, Pásztor, Vidó, Zank (szerk.)
Kiadó: Akadémiai Kiadó, Budapest 2008.
Tartalom: 4 db B1-es és 8 db B2-es feladatsor (írásbeli, szóbeli) megoldó kulccsal – CD melléklettel
b) Készülünk az angol telc B1 alapfokú nemzetközi vizsgára
Szerző: Simigné Fenyő Sarolta – Váraljainé Csorba Éva
Kiadó: Simigné Fenyő Sarolta – Váraljainé Csorba Éva, Miskolc 2007.
Tartalom: szóbeli és írásbeli feladatsorok – CD melléklettel
A B1 szint Magyarországon az alapfoknak felel meg. A vizsga során nem lehet szótárt használni. A szóbeli vizsgán a vizsgázók egymással folytatnak beszélgetést a megadott feladatról.
Akkor sikeres a vizsga, ha a vizsgázó eléri a 60%-ot a szóbeli vizsgarészen és legalább 40%-os eredményt az egyes készségeknél (hallás utáni értés, beszédkészség) is. Csak ezt követően összesítik a pontszámokat, így kapja meg a vizsgázó a végleges pontot (maximum 150 pont), illetve százalékos eredményét. A vizsgázó ilyenkor sikeres nemzetközi és államilag elismert szóbeli bizonyítványt kap.
Szóbeli vizsga
I. Hallott szöveg értése
II. Beszédkészség mérése
20+16
SZÓBELI VIZSGA
1. Szelektív értés mérésére a vizsgázók a szöveg meghallgatása után 5 igaz/hamis kérdésre válaszolnak. A feladatot kétszer hallgathatják meg a vizsgázók.
2. Komplex értés igazolására a vizsgázók a szöveg meghallgatása után 10 igaz/hamis kérdésre válaszolnak. A feladatot kétszer hallgathatják meg a vizsgázók.
3. Globális értés igazolására párosító feladat + 1 kakukktojás. A feladatot egyszer hallgathatják meg a vizsgázók.
Ezt a vizsgakészséget az írásbeli feladatokat követően, délelőtt vizsgáztatjuk. Ezt fokozottan vegyék figyelembe, akik nem vesznek részt a teljes vizsgán, csak valamely részén!
20 perc felkészülés
Tudnivalók: A vizsgázók a felkészülési idő alatt jegyzetet készíthetnek (nem a feladatlapra!), amit a vizsgán használhatnak. A vizsga során nem a készített jegyzetek felolvasását kérjük, hanem a másik vizsgázóval történő beszélgetést, hiszen a vizsgarész a kommunikatív képességeket méri.
1. Kapcsolatfelvétel/bemutatkozás
A Bemutatkozás (Kapcsolatfelvétel) feladat szinte kötetlen beszélgetés abból a célból, hogy a vizsgázók minél többet tudjanak meg egymásról. Az egyik vizsgáztató fölvet még egy témát.
2. Véleménykifejtés/Vita
A Téma alapú beszélgetés feladat keretében valamely – szöveg és kép formájában fölvázolt – kérdéskör megvitatását várjuk a vizsgázóktól. Feladatlapjaikon különböző az információ ugyanazzal a témával kapcsolatban.
3. Problémamegoldás/konszenzuskeresés
A Szituációs gyakorlat (közös feladatmegoldás) esetében valamely helyzet együttes megoldásának módjában, részleteiben kell a beszélgetőtársaknak konszenzusra jutniuk és megállapodniuk vagy egy témával kapcsolatos mondatok közül kell két olyat találniuk, amivel egyetértenek és kettőt, amivel nem, majd ezek ügyében kell vitatkozniuk, érvelniük. A vizsgázók megpróbálnak közösen egy feladatot megoldani.
A telc English B1-es szint beszédértés vizsgarész bemutatásához mintavideót tekinthet meg itt.
A vizsga hallás utáni értés része 11:00 órakor kezdődik, a megjelenés javasolt időpontja 10:45.
A vizsgán lehet tollat vagy ceruzát használni, ezt a vizsgázó saját maga dönti el. Ugyanakkor alapvetően a ceruza és toll együttes használatát javasoljuk a vizsga satírozós részén, mivel a csak tollal történő kitöltés esetén az esetleges javításokat a kiértékeléskor nem tudjuk figyelembe venni. A vizsga végén időt biztosítunk arra, hogy a vizsgázók a ceruzával már bejelölt válaszaikat tollal is áthúzzák (nem kötelező).
A vizsga során az épületben hozzátartozók nem tartózkodhatnak.
A szóbeli vizsga beszédkészség része 12:45 órakor kezdődik, ahol a vizsgázók 1 órás intervallumra kerülnek beosztásra.
Amennyiben hozzájárult, hogy a beszédkészség vizsgájáról felvétel készüljön, a szóbeli vizsgabizottság egy diktafonnal készít felvételt. A vizsgáztatók megkérik a vizsgázókat, hogy a felvétel indításakor a nevét és születési dátumát a vizsga nyelvén érthetően mondja el.
A vizsga írásbeli részéhez és a szóbeli felkészüléshez egynyelvű szótár használata engedélyezett (részletes lista ide kattintva található). A beszédértési feladatok megoldásához azonban nem lehet szótárt használni.
A mért készségek a beszédértés és beszédkészség. A beszédértési feladatok közvetlenül az írásbeli részvizsga után vannak, a teljes időtartam kb. 25 perc.
A szóbeli vizsga beszédkészség részére a vizsganap délutánján kerül sor, ennek a vizsgarésznek az időtartama: 14 perc, a beszédkészség résznél a felkészülésre biztosított idő: 10 perc. Amíg az egyik vizsgázópár vizsgázik, a következő pár készül a megadott képek alapján. A beszédkészség vizsgát úgy alakítottuk ki, hogy a reprezentativitás teljes körű mérése érdekében a vizsga két részében megvalósuljon egyéni vizsga és páros vizsga is.
Olvasott szövegértés
B1
A három feladatra összesen: 90
Task 2 Szövegrekonstrukció szövegrészekből
Task 3 Feleletválasztó
Kb. 25
14+10[1]
40+10
190+10
A B1 szintű vizsga végleges, teljes vizsgapontszámának számítása a következő módon történik:
A B1 szintű vizsga íráskészség részvizsgáján a megszerezhető max. technikai pontszám 60 pont. Az íráskészség max. vizsga pontszáma a technikai pontok megfelezésével 30 pont.
A B1 szintű vizsga beszédkészség részvizsgáján a megszerezhető maximális technikai pontszám 60 pont. A beszédkészség maximális vizsgapontszáma a technikai pontok megfelezésével 30 pont.
A B2 szint Magyarországon a középfoknak felel meg. A vizsgán nincsen fordítási feladat, ugyanakkor nem lehet szótárt használni. A vizsgázók részére alapvetően a ceruza és toll együttes használatát javasoljuk a vizsga satírozós részén. Amennyiben a vizsgázó úgy dönt, hogy kizárólag tollat használ, úgy javításra nincsen lehetősége. A vizsga végén időt biztosítunk arra, hogy a vizsgázók a ceruzával már bejelölt válaszaikat tollal is áthúzzák. (nem kötelező). A levélírás vizsgarészen a vizsgázó dönti el, hogy melyik íróeszközt használja.
Akkor sikeres a vizsga, ha a vizsgázó eléri a 60%-ot az írásbeli vizsgarészen és legalább 40%-os eredményt az egyes készségeknél (olvasás, levélírás) is. Csak ezt követően összesítik a pontszámokat, így kapja meg a vizsgázó a végleges pontot (maximum 180 pont), illetve százalékos eredményét. A vizsgázó ilyenkor sikeres nemzetközi és államilag elismert írásbeli bizonyítványt kap.
III. Fogalmazási készség (2 levél megírása)
Mintalevelek
1. Általános útmutató
2. Mintalevelek feldattal és magyarázattal
1. mintafeladat és mintalevelek
2. mintafeladat és mintalevelek
3. mintafeladat és mintalevelek
4. mintafeladat és mintalevelek
Új levél minták (2016. novembertől)
Új levél minták fealdatlapjai
E-mail formátumú levélhez feladatok
Mintafeladatsor (A magyarországi akkreditáció szerint az írásbeli során, azaz a délelőtti vizsgarészek között nincs szünet, és a vizsgán egyáltalán nem szabad szótárt használni (eltérően a –nemzetközi– honlapon található mintafeladatsortól).) Hanganyag a feladatsorhoz 1. Hanganyag a feladatsorhoz 2. Hanganyag a feladatsorhoz 3.
A vizsga díja: 25.000 Ft
Angol B2
a) Telc English B2 vizsgafelkészítő könyv
Kapható a vizsgahelyeken.
Szerző: Tóth László
Kiadó: Tudományos Ismeretterjesztő Társulat, Budapest. 1.kiadás: 2011.; 2. változatlan kiadás: 2012.
Tartalom: 8 db feladatsor (írásbeli, szóbeli) megoldó kulccsal – 4 darab CD melléklettel
Ára: 3.800 Ft
/Tájékoztatásul: megvásárolható a telc Nyelvvizsgaközpontban:
- készpénzzel a gazdasági osztályon, hétfőtől csütörtökig 8.30-17.00-ig, vagy pénteken 8.30-14.00-ig,
- bankkártyával az ügyfélszolgálaton hétfőtől csütörtökig 12.00-17.00-ig./
b) Telc angol vizsgafeladatok a középfokú nyelvvizsgához
Szerző: Nagy Zsuzsanna, Tóth László
Kiadó: Klett Kiadó, Budapest 2007.
Tartalom: 4 db feladatsor (írásbeli, szóbeli) megoldó kulccsal – CD melléklettel
c) telc Angol nyelvvizsga gyakorlófeladatok
d) Feladatgyűjtemény az angol közép- és felsőfokú nemzetközi nyelvvizsgára készülőknek
TELC Level B2 adVantage (új középfok és felsőfok)
Szerző: Simigné Fenyő Sarolta - Váraljainé Csorba Éva
Kiadó: Simigné Fenyő Sarolta - Váraljainé Csorba Éva
Tartalom: Topics for Conversation and Discussion; Oral Examination - Introduction; Preparatory and Exam Tasks; Language Elements; Letter - Writting; Mock Exams (1-7); Keys to task
/A könyvet csak gyakorlásra ajánljuk, a feladat típusai eltérnek a hivatalos telc nyelvvizsga feladataitól./
A B2 szint Magyarországon a középfoknak felel meg. A vizsga során nem lehet szótárt használni.
A szóbeli vizsgán a vizsgázók egymással folytatnak beszélgetést a megadott feladatról.
I.1 Globális értés mérésére párosító feladat + 1 kakukktojás A feladatot egyszer hallgathatják meg a vizsgázók.
I.2. Komplex értés igazolására a vizsgázók a szöveg meghallgatása után 10 igaz/hamis kérdésre válaszolnak. A feladatot kétszer hallgathatják meg a vizsgázók.
I.3. Szelektív értés igazolására a vizsgázók a szöveg meghallgatása után 5 feleletválasztós kérdésre válaszolnak. A feladatot egyszer hallgathatják meg a vizsgázók.
Ezt a vizsgakészséget az írásbeli feladatokat követően, délelőtt vizsgáztatjuk. Kérjük, hogy ezt fokozottan vegyék figyelembe!
Ez idő alatt lehetősége van a vizsgázóknak, hogy a vizsga elején megismerkedjenek egymással, így könnyebben tudnak majd beszélgetni a vizsga során. Hobbi vagy nyelvtanulás téma megvitatásával kezdenek a vizsgázók.
A prezentáció során a vizsgázónak be kell mutatnia az általa választott témát a másik vizsgázó számára, illetve legalább egy kérdésére válaszolni.
Angol B2 prezentáció - Témák
A vizsgázónak a szöveg (vagy a szövegek) témája alapján kell beszélgetnie, amit a felkészülési idő alatt elolvasott (nem kell összefoglalni a szöveget). A vita folytatásában a vizsgázóknak el kell mondaniuk saját érveiket a témával kapcsolatban. Vigyázniuk kell arra, hogy a vita beszélgetés jellege megmaradjon. Cseréljék ki érveiket és menjenek bele az egyes érvek megvitatásába.
A vizsgázóknak együtt meg kell tervezniük valamit. Csak a szituáció adott számukra (pl. egy kirándulás vagy egy party szervezése), a terv részletei rájuk vannak bízva. Át kell gondolniuk, hogy mi mindenre kell figyelniük a terv elkészítésekor, elő kell adniuk ötleteiket és tanácsaikat.
A telc English B2-es szint beszédértés vizsgarész bemutatásához mintavideót tekinthet meg itt.
Mintafeladatsor (A magyarországi akkreditáció szerint az írásbeli során, azaz a délelőtti vizsgarészek között nincs szünet, és a vizsgán egyáltalán nem szabad szótárt használni (eltérően a –nemzetközi– honlapon található mintafeladatsortól).)
Hanganyag a feladatsorhoz 1. Hanganyag a feladatsorhoz 2. Hanganyag a feladatsorhoz 3.
A vizsga menete:
A vizsgán lehet tollat vagy ceruzát használni, ezt a vizsgázó saját maga dönti el. Ugyanakkor alapvetően a ceruza és toll együttes használatát javasoljuk a vizsga satírozós részén, mivel a csak tollal történő kitöltés esetén az esetleges javításokat a kiértékeléskor nem tudjuk figyelembe venni. A vizsga végén időt biztosítunk arra, hogy a vizsgázók a ceruzával már bejelölt válaszaikat tollal is áthúzzák. (nem kötelező).
A szóbeli vizsga beszédkészség része 12:45 órakor kezdődik, ahol a vizsgázók 1 órás intervallumra kerülnek beosztásra. .
A nyelvvizsga-bizonyítványát minden vizsgázó azon a vizsgahelyen tudja átvenni, ahova a jelentkezését leadta.
(A könyvet csak gyakorlásra ajánljuk, a feladat típusai eltérnek a hivatalos telc nyelvvizsga feladataitól.)
A vizsgafolyamat az írásbeli vizsgarésszel kezdődik, a vizsganap reggeli óráiban zajlik, a mért készségek az íráskészség , az olvasott szöveg értése és a nyelvhasználat. A vizsgán nincsen fordítási feladat, ugyanakkor a hallásértési feladatot kivéve egynyelvű szótárt lehet használni a vizsga feladatainak végrehajtásához. Az írásbeli vizsga 2 íráskészséget, 3 olvasáskészséget és 1 nyelvhasználatot mérő feladatból áll.
A mondat átalakítás, mint nyelvi jelenség a természetes emberi kommunikációban spontán módon is folyamatosan jelen van ezért nagyon hasznos ez a fajta tudás. Gondoljunk a
A mért készségek a beszédértés és beszédkészség. A beszédértési feladatok közvetlenül az írásbeli részvizsga után vannak, időtartama kb. 35 perc.
A szóbeli vizsga beszédkészség részére a vizsganap délutánján kerül sor, ennek a vizsgarésznek az időtartama: 15 perc, a beszédkészség résznél a felkészülésre biztosított idő: 10 perc. Amíg az egyik vizsgázópár vizsgázik, a következő pár készül a megadott képek alapján. A beszédkészség vizsgát úgy alakítottuk ki, hogy a reprezentativitás teljes körű mérése érdekében a vizsga két részében megvalósuljon egyéni vizsga és páros vizsga is.
max 80 pont
megfelelt 48 ponttól
max 20 pont
-
Az értékelhetőség minimális feltétele a készségenként elérhető pontok minimum 40%-ának elérése*. Bármelyik részvizsga, bármilyen pontszámmal sikertelen, ha valamelyik készség pontszáma nem éri el a megszerezhető pontok 40%-át. A sikeres komplex vizsga további feltétele a teljes vizsgán összesen elérhető pontok 60 %-ának elérése. A sikeres részvizsgák feltétele a részvizsgán elérhető pontok 60%-ának elérése.
*Mivel a B2 szinten megjelenő nyelvhasználatot nem tekintjük önálló nyelvi készségnek, erre a mérési területre nem vonatkozik a 40%-os minimál feltétel.
B2
Idő tartam (perc)
Task 1 Formális levél/ formális e-mail írása
20
Task 2 Rövid esszé / blog írása
Task 2 Szövegrekonstrukció, bekezdések visszatétele
Task 1 Mondat átalakítás
80
170
kb. 35
Task 3 Párosítás
15+10[1]
50+10
140
220+10
[1] 10 perces felkészülési idő áll rendelkezésre a felkészülőteremben.
Nem különálló készség. Nincs teljesítési minimumkövetelmény erre a vizsgarészre nézve. A feladat megoldására 20 perc áll rendelkezésre.
Mondatátalakítás. Tíz mondatot úgy kell átalakítani, hogy a megadott részeket nem lehet megváltoztatni, a kihagyott részeket pedig úgy kell megtalálni, hogy az eredeti mondat értelme megmaradjon (1-4 szó beírásával).
A három feladat teljes hossza kb. 35 perc. A feladatra adott idő lejárta előtt a vizsgát megszakítani nem lehet. A feladat megoldásához szótár NEM használható.
1. Mondat kiegészítés tartalom alapján. 10 mondatot kell a hallott szöveg alapján egyesével 1-4 szóval kiegészíteni. 2. Feleletválasztó (4X). A vizsgázónak 5 kérdést kell megválaszolnia. Minden kérdéshez 4 válaszlehetőség adott. 3. Párosítás: Az 5 beszélő és tartalmilag/logikailag összetartozó gondolataik párosítása.
A B2 szintű vizsga végleges, teljes vizsgapontszámának számítása a következő módon történik:
A vizsga végső pontszáma egy egész szám 0 és 140 között.
A vizsga végső pontszámát az előző 1-5 pontban meghatározott pontok összegéből számítjuk a kerekítés szabályai szerint 0,5-től felfelé 0,5 alatt lefelé kerekítve.
Szöveg stílusa
Maximálisan elérhető technikai pontszám
40 pont
20 pont
Max. elérhető technikai pontszám
10 pont
A B2 szintű vizsga íráskészségrészvizsgáján a megszerezhető maximális technikai pontszám 60 pont. Az íráskészség maximális vizsgapontszáma a technikai pontok megfelezésével 30 pont.
A B2 szintű vizsga beszédkészség részvizsgáján a megszerezhető maximális technikai pontszám 60 pont. A beszédkészség maximális vizsgapontszáma a technikai pontok megfelezésével 30 pont.
A C1 szint Magyarországon a felsőfoknak felel meg. A vizsgán nincsen fordítási feladat, ugyanakkor nem lehet szótárt használni. A vizsgázók részére alapvetően a ceruza és toll együttes használatát javasoljuk a vizsga satírozós részén. Amennyiben a vizsgázó úgy dönt, hogy kizárólag tollat használ, úgy javításra nincsen lehetősége. A vizsga végén időt biztosítunk arra, hogy a vizsgázók a ceruzával már bejelölt válaszaikat tollal is áthúzzák. (nem kötelező). A levélírás vizsgarészen a vizsgázó dönti el, hogy melyik íróeszközt használja.
Akkor sikeres a vizsga, ha a vizsgázó eléri a 60%-ot az írásbeli és legalább 40%-os eredményt az egyes készségeknél (olvasás, levélírás) is. Csak ezt követően összesítik a pontszámokat, így kapja meg a vizsgázó a végleges pontot (legfeljebb 186 pont), illetve százalékos eredményét. A vizsgázó ilyenkor sikeres nemzetközi és államilag elismert írásbeli bizonyítványt kap.
100
114
45,6
111,6
72
28,8
160
186
1. Szöveg kiegészítése: egy szöveghez adott nyolc mondat, melyekből hat mondatot kell a beszámozott szövegben a megfelelő helyre illeszteni. A további két mondat kakukktojás.
2. Összefüggő szöveg feldolgozása párosítás segítségével: 10 mondatról kell megállapítani, hogy a hat bekezdésre bontott szöveg melyik bekezdéséhez tartozik.
3. 8 állításról kell megállapítani, hogy igaz, hamis, vagy az adott formában az információ nem szerepel a szövegben.
4.a. Egy hosszú szövegnek négy lehetséges összefoglalóját adják meg. Azt az összefoglalót (a-d) kell kiválasztani, ami legpontosabban visszaadja a szöveg tartalmát.
4.b. Szókincs vizsgálata: egy szöveg alapján 20 helyre kell körülírt jelentések alapján a szövegből a megfelelő szót megtalálni, és a válaszlapra írni. Könnyítésként a szöveget 10-15 bekezdésre bontják, csoportonként megadják, hogy a következő 5-5 szó melyik bekezdésben található. Ez a szöveg azonos a 4/a feladat szövegével.
5. Hibakeresési feladat: Egy huszonkét soros szöveg minden sorát elemezni kell, megállapítva, hogy az nyelvtanilag helyes vagy helytelen-e. A helytelen mondatban ki kell javítani a hibát és a helyes megoldást a válaszlapra írni. A helyes mondatokat pipával kell jelölni a válaszlapon.
II. Fogalmazási készség
Mintafeladatsor Hanganyag a feladatsorhoz 1. Hanganyag a feladatsorhoz 2. Hanganyag a feladatsorhoz 3.
Útmutató a vizsgázóknak (telc English C1)
A vizsga díja: 28.000 Ft
Felkészülést segítő könyvek:
a) telc English C1 Vizsgafelkészítő könyv + 2 CD TIT-TELC Nyelvvizsgaközpontban ELFOGYOTT!
Szerző: Tóth László, Kiadó: Tudományos Ismeretterjesztő Társulat
Ára: 2.000 Ft
Tartalom: 4 db angol C1 szintű teljes feladatsor megoldókulccsal + 2 CD melléklettel (csak a vizsgahelyeken kapható)
Az alábbi könyveket csak gyakorlásra ajánljuk, a feladat típusai eltérnek a hivatalos telc nyelvvizsga feladataitól. A könyvek nagyobb könyvesboltokban vásárolhatóak meg, ezeket a vizsgaközpont nem árusítja:
b) Advanced Masterclass CAE (OUP)
c) CAE Result (OUP)
d) Advanced Expert CAE Course-book (Longman)
e) Objective CAE (Cambridge)
f) Gold Advanced (Longman)
g) Achieve IELTS B2- C1 (Klett)
A C1 szint Magyarországon a felsőfoknak felel meg. A vizsga során nem lehet szótárt használni. A vizsgázók részére alapvetően a ceruza és toll együttes használatát javasoljuk a vizsga satírozós részén. Amennyiben a vizsgázó úgy dönt, hogy kizárólag tollat használ, úgy javításra nincsen lehetősége. A vizsga végén időt biztosítunk arra, hogy a vizsgázók a ceruzával már bejelölt válaszaikat tollal is áthúzzák. (nem kötelező).
A szóbeli vizsgán a vizsgázók egymással folytatnak beszélgetést a megadott feladatról. C1 szinten a szóbeli vizsga előtt nincs felkészülési idő.
Akkor sikeres a vizsga, ha a vizsgázó eléri a 60%-ot a szóbeli vizsgarészen és legalább 40%-os eredményt az egyes készségeknél (hallás utáni értés, beszédkészség) is. Csak ezt követően összesítik a pontszámokat, így kapja meg a vizsgázó a végleges pontot (legfeljebb 144 pont), illetve százalékos eredményét. A vizsgázó ilyenkor sikeres nemzetközi és államilag elismert szóbeli bizonyítványt kap.
86,4
16
76
144
1a Feleletválasztási feladat: egy szöveg alapján első halásra 8 állításnál kell kiválasztani három lehetséges válasz közül a helyeset.
1b Ugyanannál a szövegnél másodszori hallásra kell 10 állítást 8 beszélővel párosítani, itt két kakukktojás is van.
2. Egy hallott szöveg alapján 10 mondatban kell az arra megadott részre megfelelő szót/szavakat helyettesíteni. A szavakat a vizsgázónak kell kitalálnia. Egy helyre nem lehet négy szónál többet írni.
3 Jegyzetelési feladat: egy előadás tartalmát meghallgatva, bizonyos kérdésekre kell jegyzetelés útján válaszolni: a kérdések a feladatlapon vannak, a válaszokat a kérdések mellé kell írni. Nem kell teljes mondatot írni, lehet évszámot, mondatrészt, illetve egy-egy oda illő kulcsszót írni.
Ezt a vizsgakészséget az írásbeli feladatokat követően, délelőtt vizsgáztatjuk. Kérjük, ezt fokozottan vegyék figyelembe!
1. Interjú a vizsgázók között
A vizsgázók párban (páratlan számú vizsgázó esetében hármasával) vizsgáznak. Ha ismerik egymást, kölcsönösen bemutatják a másikat, ha nem ismerik vizsgázótársukat, bemutatkoznak. Ezt követően egy kapott témával kapcsolatban tesznek fel kérdéseket vizsgázó társuknak
2. Prezentáció
A prezentáció során a vizsgázónak két téma közül egyet kell választania, azt másfél percben előadnia. Vizsgázótársa ezt követően kérdéseket tesz fel neki.
3. Véleménykifejtés
A vizsgázók egy kapott mondat alapján kifejtik véleményüket az adott témáról.
4. Összefoglalás
A vizsgázó a vizsgáztató felszólítására legfeljebb fél percben összefoglalja a vizsgázótársa által elmondottakat.
A vizsga hallás utáni értés része 11:55 órakor kezdődik, a megjelenés javasolt időpontja 11:40.
A szóbeli vizsga beszédkészség része 13:30 órakor kezdődik, ahol a vizsgázók 1 órás intervallumra kerülnek beosztásra. .
A mondat átalakítás, mint nyelvi jelenség a természetes emberi kommunikációban spontán módon is megvalósul. Gondoljunk a
A mért készségek a beszédértés és beszédkészség. A beszédértési feladatok közvetlenül az írásbeli részvizsga után vannak, időtartama kb. 40 perc.
A szóbeli vizsga beszédkészség részére a vizsganap délutánján kerül sor, ennek a vizsgarésznek az időtartama: 18 perc, a beszédkészség résznél a felkészülésre biztosított idő: 10 perc. Amíg az egyik vizsgázópár vizsgázik, a következő pár készül a megadott képek alapján. A beszédkészség vizsgát úgy alakítottuk ki, hogy a reprezentativitás teljes körű mérése érdekében a vizsga két részében megvalósuljon egyéni vizsga és páros vizsga is.
*Mivel a C1 szinten megjelenő nyelvhasználatot nem tekintjük önálló nyelvi készségnek, erre a mérési területre nem vonatkozik a 40%-os minimál feltétel.
C1
Task 1 Fogalmazás írása
A két feladatra összesen: 90
Task 2 Formális levél/ blog /FAQ írása
Task 1 Szöveg kiegészítés, szavak kiválasztása egy szókészletből
200
kb. 35-40
18+10[1]
58+10
258+10
Mondatátalakítás. Tíz mondatot úgy kell átalakítani, hogy a megadott részeket nem lehet megváltoztatni, a kihagyott részeket pedig úgy kell megtalálni, hogy az eredeti mondat értelme megmaradjon.
A három feladat teljes hossza kb. 35-40 perc. A feladatra adott idő lejárta előtt a vizsgát megszakítani nem lehet. A feladat megoldásához szótár NEM használható.
1. Mondatkiegészítés tartalom alapján. 10 mondatot kell a hallott szöveg alapján egyesével 1-5 szóval kiegészíteni. 2. Feleletválasztó (4X). A vizsgázónak 5 kérdést kell megválaszolnia. Minden kérdéshez 4 válaszlehetőség adott. 3. Párosítás: Az 5 beszélő és tartalmilag/logikailag összetartozó gondolataik párosítása.
A C1 szintű vizsga végleges, teljes vizsgapontszámának számítása a következő módon történik:
A C1 szintű vizsga íráskészségrészvizsgáján a megszerezhető maximális technikai pontszám 60 pont. Az íráskészség maximális vizsgapontszáma a technikai pontok megfelezésével 30 pont.
A C1 szintű vizsga beszédkészség részvizsgáján a megszerezhető maximális technikai pontszám 60 pont. A beszédkészség maximális vizsgapontszáma a technikai pontok megfelezésével 30 pont.
Az A2 szint Magyarországon a belépőfoknak felel meg. A vizsga írásbeli és szóbeli részére egymás után, azonos napon kerül sor. A vizsgán nincsen fordítási feladat, ugyanakkor nem lehet szótárt használni. A vizsgázók részére alapvetően a ceruza és toll együttes használatát javasoljuk a vizsga satírozós részén. Amennyiben a vizsgázó úgy dönt, hogy kizárólag tollat használ, úgy javításra nincsen lehetősége. A vizsga végén időt biztosítunk arra, hogy a vizsgázók a ceruzával már bejelölt válaszaikat tollal is áthúzzák. (nem kötelező). A levélírás vizsgarészen a vizsgázó dönti el, hogy melyik íróeszközt használja. A szóbeli vizsgán a vizsgázók egymással folytatnak beszélgetést a megadott feladatról. A2 szinten a szóbeli vizsga előtt nincs felkészülési idő. A magyarországi akkreditáció szerint az írásbeli során nincs szünet. A hallott szövegértés vizsgarész a szóbeli része, de délelőtt az írásbeli vizsgarész elején kerül rá sor.
2017. februártól - Akkor sikeres a komplex vizsga, ha a vizsgázó az írásbeli és a szóbeli vizsgarészen összesen eléri a 60%-ot (36 pont) és legalább 40%-os eredményt az egyes készségeknél (olvasás, levélírás, hallás utáni értés, beszédkészség) is. Így kapja meg a vizsgázó a végleges pontot (legfeljebb 60 pont), illetve százalékos eredményét. A vizsgázó ilyenkor sikeres nemzetközi és államilag elismert komplex bizonyítványt kap.
I.1. Globális értés mérésére a vizsgázónak egy összefüggő szöveg olvasása után kell 5 feleletválasztós kérdésre válaszolnia.
I.2. Komplex értés igazolására egy összefüggő szöveg olvasása után kell 5 igaz/hamis kérdésre válaszolnia.
I.3. Szelektív olvasási feladat keretében 8 rövid hirdetés alapján 5 állításnak kell párt találni.
II.1. Előre megadott szöveg alapján kell a vizsgázóknak a hiányos részeket kitölteniük.
II.2. A levélírás során egy rövid magánlevelet kell írni. A feladatban megadott négy pont közül hármat kell kiválasztani, amiről a vizsgázó a levelet megírja.
I.1. Globális értés mérésére a vizsgázók a szöveg meghallgatása után 5 kérdésre válaszolnak. A feladatot kétszer hallgathatják meg a vizsgázók.
I.2. Komplex értés igazolására a vizsgázók a szöveg meghallgatása után 5 feleletválasztós kérdésre válaszolnak. A feladatot egyszer hallgathatják meg a vizsgázók.
I.3. Szelektív értés igazolására a vizsgázók a szöveg meghallgatása után 5 kérdésre válaszolnak 9 előre megadott válaszlehetőségből. A feladatot kétszer hallgathatják meg a vizsgázók.
A Téma alapú beszélgetés feladat valamely – szöveg és kép formájában fölvázolt – kérdéskör megvitatását várja a vizsgázóktól. Feladatlapjaikon azonos a téma.
A Szituációs gyakorlat (közös feladatmegoldás) keretében kell a vizsgázóknak egymással párbeszédet folytatniuk az adott témában. Kérdéseket kell feltenni, azokat megértve kell arra válaszolniuk.
A telc Deutsch A2-es szint beszédértés vizsgarész bemutatásához mintavideót tekinthet meg itt.
Mintafeladatsor (A magyarországi akkreditáció szerint az írásbeli során, azaz a délelőtti vizsgarészek között nincs szünet, és a vizsgán egyáltalán nem szabad szótárt használni (eltérően a –nemzetközi– honlapon található mintafeladatsortól).) Hanganyag a feladatsorhoz
Kérünk minden vizsgázót, a vizsgára hozzon magával két - azonosításra alkalmas - érvényes fényképes igazolványt, íróeszközt, radírt, élelmet.
A vizsgán tilos szótárt, telefont vagy egyéb telekommunikációs eszközt, média-lejátszót használni.
A vizsgahelyszín épületét az írásbeli vagy a hallás utáni értés során elhagyó vizsgázók csak az írásbeli vizsgarész után térhetnek vissza az épületbe.
A szóbeli vizsga beszédkészség része az írásbelivel azonos napon és helyszínen, 11:00 órakor kezdődik, ahol a vizsgázók 1 órás intervallumra kerülnek beosztásra. A beosztásról minden vizsgázót e-mailben értesítünk a vizsga előtt, valamint a vizsga napján a helyszínen is feltüntetjük.
A vizsga díja: 27.000 Ft
Német A2 – Klett Kiadó könyvei
Német B1
Szerző: Doba Dóra (szerk.) Kiadó: Akadémiai Kiadó, Budapest 2007. Tartalom: 2 db B1-es és 4 db B2-es feladatsor (írásbeli, szóbeli) megoldó kulccsal – CD melléklettel
Kiadó: Akadémiai Kiadó, Budapest, 2004. Tartalom: 1 db B1-es feladatsor (írásbeli, szóbeli) megoldó kulccsal - CD-melléklettel
A B1 szint Magyarországon az alapfoknak felel meg. A vizsga során nem lehet szótárt használni. A vizsgázók részére alapvetően a ceruza és toll együttes használatát javasoljuk a vizsga satírozós részén. Amennyiben a vizsgázó úgy dönt, hogy kizárólag tollat használ, úgy javításra nincsen lehetősége. A vizsga végén időt biztosítunk arra, hogy a vizsgázók a ceruzával már bejelölt válaszaikat tollal is áthúzzák. (nem kötelező). A szóbeli vizsgán a vizsgázók egymással folytatnak beszélgetést a megadott feladatról.
Ezt a vizsgakészséget az írásbeli feladatokat követően, délelőtt vizsgáztatjuk. Ezt fokozottan vegyék figyelembe!
A Téma alapú beszélgetés feladat keretében valamely – szöveg és kép formájában fölvázolt – kérdéskör megvitatását várjuk a vizsgázóktól. Feladatlapjaikon különböző az információ ugyanabban a témában.
A Szituációs gyakorlat (közös feladatmegoldás) esetén valamely helyzet együttes megoldásának módjában, részleteiben kell a beszélgetőtársaknak konszenzusra jutniuk és megállapodniuk vagy egy témával kapcsolatos mondatok közül kell két olyat találniuk, amivel egyetértenek és kettőt, amivel nem, majd ezek ügyében kell vitatkozniuk, érvelniük. A vizsgázók megpróbálnak közösen egy feladatot megoldani.
A telc Deutsch B1-es szint beszédértés vizsgarész bemutatásához mintavideót tekinthet meg itt.
A B1 szint Magyarországon az alapfoknak felel meg. A vizsga írásbeli és szóbeli részére egymás után, azonos napon kerül sor. A vizsgán nincsen fordítási feladat, ugyanakkor nem lehet szótárt használni. A vizsgázók részére alapvetően a ceruza és toll együttes használatát javasoljuk a vizsga satírozós részén. Amennyiben a vizsgázó úgy dönt, hogy kizárólag tollat használ, úgy javításra nincsen lehetősége. A vizsga végén időt biztosítunk arra, hogy a vizsgázók a ceruzával már bejelölt válaszaikat tollal is áthúzzák. (nem kötelező). A levélírás vizsgarészen a vizsgázó dönti el, hogy melyik íróeszközt használja. A szóbeli vizsgán a vizsgázók egymással folytatnak beszélgetést a megadott feladatról.
2017. februártól - Akkor sikeres a komplex vizsga, ha a vizsgázó az írásbeli és a szóbeli vizsgarészen összesen eléri a 60%-ot (198 pont) és legalább 40%-os eredményt az egyes készségeknél (olvasott szöveg értése, levélírás, hallás utáni értés, beszédkészség) is. Így kapja meg a vizsgázó a végleges pontot (maximum 330 pont), illetve százalékos eredményét. A vizsgázó ilyenkor sikeres nemzetközi és államilag elismert komplex bizonyítványt kap.
Amennyiben a vizsgázó komplex vizsgára jelentkezett, de csak a szóbeli vizsgarészen vagy az írásbeli vizsgarészen éri el a legalább 60%-os teljesítményt, nemzetközi és magyarországi részbizonyítványt is kap. (írásbeli vagy szóbeli).
minimum pont teljesítendő
60%
Összesen:
198 pont
Új levélhez feladat Levélminták 2016. novembertől
A vizsgahelyszín épületét az írásbeli vagy a hallás utáni értés során elhagyó vizsgázók csak az írásbeli vizsgarész után térhetnek vissza az épületbe. A vizsga során az épületben hozzátartozók nem tartózkodhatnak.
A szóbeli vizsga beszédkészség része az írásbelivel azonos napon és helyszínen, 12:45 órakor kezdődik, ahol a vizsgázók 1 órás intervallumra kerülnek beosztásra.
A vizsga díja: 29.000 Ft
Új levélhez feladat
Levélminták 2016. novembertől
Tanácsok a vizsgázóknak (telc Deutsch B2)
Német B2
Szerző: Hantschel, Klotz, Krieger (szerk.) Kiadó: Klett Kiadó, Stuttgart 2005. Tartalom: 3 db B2-es feladatsor (írásbeli, szóbeli) megoldó kulccsal – CD melléklettel
Szerző: Susanne Schwalb (szerk.) Kiadó: Hueber Kiadó, Ismaning 2008. Tartalom: 1 db B2-es feladatsor (írásbeli, szóbeli) megoldó kulccsal – CD melléklettel
Szerző: Kulcsár Péter Kiadó: Maxim Kiadó (MX-318) Tartalom: Szóbeli vizsgához: Vita és érvelés, Képleírás és témakifejtés
A B2 szint Magyarországon a középfoknak felel meg. A vizsga során nem lehet szótárt használni. A vizsgázók részére alapvetően a ceruza és toll együttes használatát javasoljuk a vizsga satírozós részén. Amennyiben a vizsgázó úgy dönt, hogy kizárólag tollat használ, úgy javításra nincsen lehetősége. A vizsga végén időt biztosítunk arra, hogy a vizsgázók a ceruzával már bejelölt válaszaikat tollal is áthúzzák. (nem kötelező).
1.1 Globális értés mérésére párosító feladat + 1 kakukktojás. A feladatot egyszer hallgathatják meg a vizsgázók.
I.2. Komplex értés igazolására a vizsgázók a szöveg meghallgatása után 10 igaz/hamis kérdésre válaszolnak. A feladatot egyszer hallgathatják meg a vizsgázók.
I.3. Szelektív értés igazolására a vizsgázók a szöveg meghallgatása után 5 igaz/hamis kérdésre válaszolnak. A feladatot egyszer hallgathatják meg a vizsgázók.
Német B2 prezentáció - témák
A telc Deutsch B2 szint beszédértés vizsgarész bemutatásához mintavideót tekinthet meg itt.
A B2 szint Magyarországon a középfoknak felel meg. A vizsga írásbeli és szóbeli részére egymás után, azonos napon kerül sor. A vizsgán nincsen fordítási feladat, ugyanakkor nem lehet szótárt használni. A vizsgázók részére alapvetően a ceruza és toll együttes használatát javasoljuk a vizsga satírozós részén. Amennyiben a vizsgázó úgy dönt, hogy kizárólag tollat használ, úgy javításra nincsen lehetősége. A vizsga végén időt biztosítunk arra, hogy a vizsgázók a ceruzával már bejelölt válaszaikat tollal is áthúzzák. (nem kötelező). A levélírás vizsgarészen a vizsgázó dönti el, hogy melyik íróeszközt használja.
2017. februártól - Akkor sikeres a komplex vizsga, ha a vizsgázó az írásbeli és a szóbeli vizsgarészen összesen eléri a 60%-ot (198 pont) és legalább 40%-os eredményt az egyes készségeknél (olvasás, levélírás, hallás utáni értés, beszédkészség) is. Így kapja meg a vizsgázó a végleges pontot (maximum 330 pont), illetve százalékos eredményét. A vizsgázó ilyenkor sikeres nemzetközi és államilag elismert komplex bizonyítványt kap.
A szóbeli vizsga beszédkészség része az írásbelivel azonos napon és helyszínen, 12:45 órakor kezdődik, ahol a vizsgázók 1 órás intervallumra kerülnek beosztásra. .
A vizsga díja: 32.500 Ft
2. Összefüggő szöveg feldolgozása párosítás segítségével: 10 mondatról kell megállapítani, hogy az öt bekezdésre bontott szöveg melyik bekezdéséhez tartozik.
Útmutató a vizsgázóknak (telc Deutsch C1)
Német C1
Szerző: Susanne Schwalb (szerk.) Kiadó: Hueber Kiadó, Ismaning 2008. Tartalom: 1 db C1-es feladatsor (írásbeli, szóbeli) megoldókulccsal – CD melléklettel
Szerző: Albert Daniels, Christian Estermann et al. Kiadó: Klett Kiadó, 2008 Tartalom: Több részből álló tankönyvcsalád, C1 szintre teljes feladatsort tartalmaz
A C1 szint Magyarországon a felsőfoknak felel meg. A vizsgán nincsen fordítási feladat, ugyanakkor nem lehet szótárt használni. A vizsgázók részére alapvetően a ceruza és toll együttes használatát javasoljuk a vizsga satírozós részén. Amennyiben a vizsgázó úgy dönt, hogy kizárólag tollat használ, úgy javításra nincsen lehetősége. A vizsga végén időt biztosítunk arra, hogy a vizsgázók a ceruzával már bejelölt válaszaikat tollal is áthúzzák. (nem kötelező). A szóbeli vizsgán a vizsgázók egymással folytatnak beszélgetést a megadott feladatról. C1 szinten a szóbeli vizsga előtt nincs felkészülési idő.
1.a Feleletválasztási feladat: egy szöveg alapján első halásra 8 állításnál kell kiválasztani három lehetséges válasz közül a helyeset.
1.b Ugyanannál a szövegnél másodszori hallásra kell 10 állítást 8 beszélővel párosítani, itt két kakukktojás is van.
3. Jegyzetelési feladat: egy előadás tartalmát meghallgatva, bizonyos kérdésekre kell jegyzetelés útján válaszolni: a kérdések a feladatlapon vannak, a válaszokat a kérdések mellé kell írni. Nem kell teljes mondatot írni, lehet évszámot, mondatrészt, illetve egy-egy oda illő kulcsszót írni.
Ezt a vizsgakészséget az írásbeli feladatokat követően, délelőtt vizsgáztatjuk. Ezt fokozottan vegyék figyelembe, akik nem vesznek részt a teljes vizsgán!
C1 szinten a beszédkészség feladat előtt nincs készülési idő.
A vizsgázók párban (páratlan számú vizsgázó esetében hármasával) vizsgáznak. Ha ismerik egymást, kölcsönösen bemutatják a másikat, ha nem ismerik vizsgázótársukat, bemutatkoznak. Ezt követően egy kapott témával kapcsolatban tesznek fel kérdéseket vizsgázó társuknak.
A C1 szint Magyarországon a felsőfoknak felel meg. A vizsga írásbeli és szóbeli részére egymás után, azonos napon kerül sor. A vizsgán nincsen fordítási feladat, ugyanakkor nem lehet szótárt használni. A vizsgázók részére alapvetően a ceruza és toll együttes használatát javasoljuk a vizsga satírozós részén. Amennyiben a vizsgázó úgy dönt, hogy kizárólag tollat használ, úgy javításra nincsen lehetősége. A vizsga végén időt biztosítunk arra, hogy a vizsgázók a ceruzával már bejelölt válaszaikat tollal is áthúzzák. (nem kötelező). A levélírás vizsgarészen a vizsgázó dönti el, hogy melyik íróeszközt használja. A szóbeli vizsgán a vizsgázók egymással folytatnak beszélgetést a megadott feladatról. C1 szinten a szóbeli vizsga előtt nincs felkészülési idő.
2017. februártól - Akkor sikeres a komplex vizsga, ha a vizsgázó az írásbeli és a szóbeli vizsgarészen összesen eléri a 60%-ot (198 pont) és legalább 40%-os eredményt az egyes készségeknél (olvasás, levélírás, hallás utáni értés, beszédkészség) is. Így kapja meg a vizsgázó a végleges pontot (legfeljebb 330 pont), illetve százalékos eredményét. A vizsgázó ilyenkor sikeres nemzetközi és államilag elismert komplex bizonyítványt kap.
Összesen: 198 pont
1. Kötelező feladat: központilag kiválasztott fogalmazási feladat, ami általában egy esszé írása. A téma bármi lehet. Szavak száma: minimum 200 szó.
2. Választható feladat: a vizsgázó 4 téma közül választhat; egy input alapján hivatalos, félhivatalos, vagy baráti stílusú levelet, feljegyzést, olvasói levelet vagy egyéb írásművet kell írnia (előfordulhat, hogy több hivatalos jellegű téma közül kell választani). Az értékelésnél azt veszik figyelembe, hogy a vizsgázó teljesítette-e az adott feladatot, megfelelt-e az irányított szempontoknak, valamint, hogy képes-e világosan, megfelelő szókincshasználattal, koherens, nyelvtanilag is helyes szöveget alkotni. Szavak száma: minimum 150 szó.
A fogalmazási készség feladat után 15 perc szünet következik. A vizsgázók a szünet után kezdik el a hallás utáni értés feladatot.
A vizsga díja: 34.500 Ft
Az A2 szint Magyarországon a belépőfoknak felel meg. A vizsga írásbeli és szóbeli részére egymás után, azonos napon kerül sor. A vizsgán nincsen fordítási feladat, ugyanakkor nem lehet szótárt használni. A vizsgázók részére alapvetően a ceruza és toll együttes használatát javasoljuk a vizsga satírozós részén. A vizsga végén időt biztosítunk arra, hogy a vizsgázók a ceruzával már bejelölt válaszaikat tollal is áthúzzák (nem kötelező). A levélírás vizsgarészen a vizsgázó dönti el, hogy melyik íróeszközt használja. A2 szinten a szóbeli vizsga előtt nincs felkészülési idő.
A vizsga államilag nem elismert, honosítani kell a magyar államilag elismert komplex bizonyítvány megszerzéséhez.
Akkor sikeres a vizsga, ha a vizsgázó eléri a 60%-ot. Csak ezt követően összesítik a pontszámokat, így kapja meg a vizsgázó a végleges pontot, illetve százalékos eredményét. A vizsgázó ilyenkor sikeres nemzetközi komplex bizonyítványt kap. Ezt kell honosíttatni ún. általános eljárásban a Nyelvvizsgáztatási Akkreditációs Központnál. Egyéb esetben a vizsga sikertelen. A vizsgát korlátlan számban lehet megismételni.
Amennyiben a vizsgázó sikeres részvizsgát (azaz, ha 60%-ot meghaladó eredményt ért el a szóbeli vagy írásbeli vizsgarésznél) tesz, eredményét a vizsgát követő naptári év végéig beszámíthatja. Figyelem: Részeredmény beszámítás más magyarországi vizsgarendszerek részvizsgáira nem vonatkozik, csak és kizárólag a TELC vizsgákra.
max. pontszám
I. Nyelvtani, lexikai ismeretek
13
II. Hallott szöveg értése
24
III. Olvasott szöveg értése
IV. Fogalmazási készség
73
27
I.1 Egybefüggő szövegben kell megoldani 10 feleletválasztásos tesztkérdést.
I.2. Egybefüggő szövegben kell elhelyezni 8 szót 12 előre megadott szó közül.
II.1 Globális értés mérésére a vizsgázók a szöveg meghallgatása után 5 igaz/hamis kérdésre válaszolnak.
II.2. Komplex értés igazolására a vizsgázók a szöveg meghallgatása után 10 igaz/hamis kérdésre válaszolnak.
II.3. Szelektív értés igazolására a vizsgázók a szöveg meghallgatása után 5 igaz/hamis kérdésre válaszolnak.
III.1 Globális értés mérésére a vizsgázónak 4 rövid szöveghez megfelelő címet kell választania 8 előre megadott cím közül.
III.2. Komplex értés igazolására 4 feleletválasztásos kérdésre kell válaszolni.
III.3. Szelektív olvasási feladat keretében 6 hirdetés alapján 4 állításnak kell párt találni
IV.1. A levélírás során egy rövid magánlevelet kell írni. A feladatban megadott hat pont közül hármat kell kiválasztani, amiről a vizsgázó a levelet megírja.
I. Beszédkészség mérése
A Téma alapú beszélgetés feladat valamely – szöveg és kép formájában fölvázolt – kérdéskör megvitatását várja a vizsgázóktól. Feladatlapjaikon különböző az téma.
A Szituációs gyakorlat (közös feladatmegoldás) keretében valamely helyzet együttes megoldásának módjában, részleteiben kell a beszélgetőtársaknak konszenzusra jutniuk és megállapodniuk vagy egy témával kapcsolatos mondatok közül kell két olyat találniuk, amivel egyetértenek és kettőt, amivel nem, majd ezek ügyében kell vitatkozniuk, érvelniük. A vizsgázók megpróbálnak közösen egy feladatot megoldani.
A beszédkészség vizsga hangfelvétele csak az akkreditált vizsgák esetén előírás, egyébként a hangfelvétel készítése nem része a telc vizsgáknak. Így a francia A2 vizsgára jelentkezők beszédkészség vizsgájáról nem fog hangfelvétel készülni.
A vizsga értékelése a frankfurti központban történik szkenneléses eljárással. Az eredményt a vizsgát követően 30 napon belül tudják megnézni a vizsgázók a vizsganaptárban előre feltüntetett naptól az ügyfél portálon.
A nemzetközileg elismert nyelvvizsga-bizonyítványok az eredményközlés után 30 napon belül készülnek el, melyet minden vizsgázó azon a vizsgahelyen tud átvenni, ahova a jelentkezését leadta.
Érvényes befizetés hiányában a jelentkezést nem aktiváljuk és a vizsgázó nem kerül beosztásra.
Francia A2
Külföldi kiadványok:
Magyar kiadványok:
A B1 szint Magyarországon az alapfoknak felel meg. A vizsgán nincsen fordítási feladat, ugyanakkor nem lehet szótárt használni. A vizsgázók részére alapvetően a ceruza és toll együttes használatát javasoljuk a vizsga satírozós részén. A vizsga végén időt biztosítunk arra, hogy a vizsgázók a ceruzával már bejelölt válaszaikat tollal is áthúzzák. Amennyiben a vizsgázó úgy dönt, hogy kizárólag tollat használ, úgy javításra nincsen lehetősége. (nem kötelező). A levélírás vizsgarészen a vizsgázó dönti el, hogy melyik íróeszközt használja.
A vizsga államilag nem elismert, a szóbeli és írásbeli részt együtt honosítani kell a magyar államilag elismert komplex bizonyítvány megszerzéséhez.
Akkor sikeres a vizsga, ha a vizsgázó eléri a 60%-ot az írásbeli vizsgán. Ezt követően összesítik a pontszámokat, így kapja meg a vizsgázó a végleges pontot, illetve százalékos eredményét. A vizsgázó akkor kap sikeres nemzetközi komplex bizonyítványt, ha a szóbeli vizsgát és az írásbeli vizsgát egy éven belül teljesíti. Ezt kell honosíttatni ún. általános eljárásban a Nyelvvizsgáztatási Akkreditációs Központnál. Egyéb esetben a vizsga sikertelen. A vizsgát korlátlan számban lehet megismételni.
minimum teljesítendő pont vizsgarészenként 60%
135
III. Hallott szöveg értése
225
I.1. Globális értés mérésére a vizsgázónak 5 rövid szöveghez megfelelő címet kell választania 10 előre megadott cím közül.
I.2. Komplex értés igazolására egy rövid szöveg elolvasása után 5 feleletválasztásos kérdésre kell válaszolni.
I.3. Szelektív olvasási feladat keretében 12 hirdetés alapján 10 állításnak kell párt találni.
II.1. Egybefüggő szövegben kell megoldani 10 feleletválasztásos tesztkérdést.
II.2. Egybefüggő szövegben kell elhelyezni 10 szót 15 előre megadott szó közül.
III.1. Globális értés mérésére a vizsgázók a szöveg meghallgatása után 5 igaz/hamis kérdésre válaszolnak. A feladatot egyszer hallgathatják meg a vizsgázók.
III.2. Komplex értés igazolására a vizsgázók a szöveg meghallgatása után 10 igaz/hamis kérdésre válaszolnak. A feladatot kétszer hallgathatják meg a vizsgázók.
III.3. Szelektív értés igazolására a vizsgázók a szöveg meghallgatása után 5 igaz/hamis kérdésre válaszolnak. A feladatot kétszer hallgathatják meg a vizsgázók.
A levélírás során 4 előre megadott tartalmi elem befoglalásával kell általában félhivatalos vagy magánlevelet írni.
Francia B1
A B1 szint Magyarországon az alapfoknak felel meg. A vizsga során nem lehet szótárt használni. A vizsgán a vizsgázók egymással folytatnak beszélgetést a megadott feladatról.
A beszédkészség vizsgarészről történő hangfelvétel készítése csak az akkreditált vizsgák esetén előírás, egyébként a hangfelvétel készítése nem része a telc vizsgáknak. Így a telc Francais B1 vizsgák beszédkészség részéről nem készül hangfelvétel.
A Bemutatkozás (Kapcsolatfelvétel) feladat szinte kötetlen beszélgetés abból a célból, hogy a jelöltek minél többet tudjanak meg egymásról. Az egyik vizsgáztató fölvet még egy témát.
A Téma alapú beszélgetés feladat keretében valamely – szöveg és kép formájában fölvázolt – kérdéskör megvitatását várjuk a vizsgázóktól. Feladatlapjaikon különböző a téma.
A szóbeli vizsga beszédkészség része az írásbelivel azonos napon és helyszínen, 12:15 órakor kezdődik, ahol a vizsgázók 1 órás intervallumra kerülnek beosztásra. .
B1 szint Magyarországon az alapfoknak felel meg. A vizsgán nincsen fordítási feladat, ugyanakkor nem lehet szótárt használni. A vizsgázók részére alapvetően a ceruza és toll együttes használatát javasoljuk a vizsga satírozós részén. A vizsga végén időt biztosítunk arra, hogy a vizsgázók a ceruzával már bejelölt válaszaikat tollal is áthúzzák. Amennyiben a vizsgázó úgy dönt, hogy kizárólag tollat használ, úgy javításra nincsen lehetősége. (nem kötelező). A levélírás vizsgarészen a vizsgázó dönti el, hogy melyik íróeszközt használja.
I.1 Globális értés mérésére a vizsgázónak 5 rövid szöveghez megfelelő címet kell választania 10 előre megadott cím közül.
II.1 Egybefüggő szövegben kell megoldani 10 feleletválasztásos tesztkérdést.
III.1 Globális értés mérésére a vizsgázók a szöveg meghallgatása után 5 igaz/hamis kérdésre válaszolnak. A feladatot egyszer hallgathatják meg a vizsgázók.
A szóbeli vizsga beszédkészség része az írásbelivel azonos napon és helyszínen, 12:15 órakor kezdődik, ahol a vizsgázók 1 órás intervallumra kerülnek beosztásra.
A B2 szint Magyarországon a középfoknak felel meg. A vizsga során nem lehet szótárt használni. A vizsgán a vizsgázók egymással folytatnak beszélgetést a megadott feladatról.
A beszédkészség vizsgarészről történő hangfelvétel készítése csak az akkreditált vizsgák esetén előírás, egyébként a hangfelvétel készítése nem része a telc vizsgáknak. Így a telc Francais B2 vizsgák beszédkészség részéről nem készül hangfelvétel.
I.2. Komplex értés igazolására 5 feleletválasztásos kérdésre kell válaszolni.
III.2. Komplex értés igazolására a vizsgázók a szöveg meghallgatása után 10 igaz/hamis kérdésre válaszolnak. A feladatot egyszer hallgathatják meg a vizsgázók.
III.3. Szelektív értés igazolására a vizsgázók a szöveg meghallgatása után 5 igaz/hamis kérdésre válaszolnak. A feladatot egyszer hallgathatják meg a vizsgázók.
A levélírás során 4 előre megadott tartalmi elem befoglalásával kell általában hivatalos vagy félhivatalos levelet írni.
Francia B2
Akkor sikeres a vizsga, ha a vizsgázó eléri a 60%-ot a szóbeli vizsgán. Ezt követően összesítik a pontszámokat, így kapja meg a vizsgázó a végleges pontot, illetve százalékos eredményét. A vizsgázó akkor kap sikeres nemzetközi komplex bizonyítványt, ha a szóbeli vizsgát és az írásbeli vizsgát egy éven belül teljesíti. Ezt kell honosíttatni ún. általános eljárásban a Nyelvvizsgáztatási Akkreditációs Központnál. Egyéb esetben a vizsga sikertelen. A vizsgát korlátlan számban lehet megismételni.
A B2 szint Magyarországon a középfoknak felel meg. A vizsga írásbeli és szóbeli részére egymás után, azonos napon kerül sor. A vizsgán nincsen fordítási feladat, ugyanakkor nem lehet szótárt használni. A vizsgázók részére alapvetően a ceruza és toll együttes használatát javasoljuk a vizsga satírozós részén. A vizsga végén időt biztosítunk arra, hogy a vizsgázók a ceruzával már bejelölt válaszaikat tollal is áthúzzák. Amennyiben a vizsgázó úgy dönt, hogy kizárólag tollat használ, úgy javításra nincsen lehetősége. (nem kötelező). A levélírás vizsgarészen a vizsgázó dönti el, hogy melyik íróeszközt használja.
Akkor sikeres a vizsga, ha a vizsgázó külön-külön eléri a 60%-ot az írásbeli és a szóbeli vizsgán is. Csak ezt követően összesítik a pontszámokat, így kapja meg a vizsgázó a végleges pontot, illetve százalékos eredményét. A vizsgázó ilyenkor sikeres nemzetközi komplex bizonyítványt kap. Ezt kell honosíttatni ún. általános eljárásban a Nyelvvizsgáztatási Akkreditációs Központnál. Egyéb esetben a vizsga sikertelen. A vizsgát korlátlan számban lehet megismételni.
A vizsgahelyszín épületét az írásbeli során elhagyó vizsgázók csak az írásbeli vizsgarész után térhetnek vissza az épületbe. A vizsga során az épületben hozzátartozók nem tartózkodhatnak.
A nemzetközileg elismert nyelvvizsga-bizonyítványok az eredményközlés után 30 napon belül készülnek el, melyet minden vizsgázó azon a vizsgahelyen tud átvenni., ahova a jelentkezését leadta.
II.1 Globális értés mérésére a vizsgázók a szöveg meghallgatása után 5 igaz/hamis kérdésre válaszolnak. A feladatot kétszer hallgathatják meg a vizsgázók.
II.2. Komplex értés igazolására a vizsgázók a szöveg meghallgatása után 10 igaz/hamis kérdésre válaszolnak. A feladatot kétszer hallgathatják meg a vizsgázók.
II.3. Szelektív értés igazolására a vizsgázók a szöveg meghallgatása után 5 igaz/hamis kérdésre válaszolnak. A feladatot kétszer hallgathatják meg a vizsgázók.
A beszédkészség vizsga hangfelvétele csak az akkreditált vizsgák esetén előírás, egyébként a hangfelvétel készítése nem része a telc vizsgáknak. Így a spanyol A2 vizsgára jelentkezők beszédkészség vizsgájáról nem fog hangfelvétel készülni.
1.1 Globális értés mérésére a vizsgázónak 5 rövid szöveghez megfelelő címet kell választania 10 előre megadott cím közül.
I.3. Szelektív olvasási feladat keretében 12 hirdetés alapján 10 állításnak kell párt találni
1.1 Globális értés mérésére a vizsgázók a szöveg meghallgatása után 5 igaz/hamis kérdésre válaszolnak.
I.2. Komplex értés igazolására a vizsgázók a szöveg meghallgatása után 10 igaz/hamis kérdésre válaszolnak.
I.3. Szelektív értés igazolására a vizsgázók a szöveg meghallgatása után 5 igaz/hamis kérdésre válaszolnak.
A B1 szint Magyarországon az alapfoknak felel meg. A vizsga során nem lehet szótárt használni.
A beszédkészség vizsgarészről történő hangfelvétel készítése csak az akkreditált vizsgák esetén előírás, egyébként a hangfelvétel készítése nem része a telc vizsgáknak. Így a telc Espanol B1 vizsgák beszédkészség részéről nem készül hangfelvétel.
A vizsgahelyszín épületét a hallás utáni értés során elhagyó vizsgázók csak az írásbeli vizsgarész után térhetnek vissza az épületbe. A vizsga során az épületben hozzátartozók nem tartózkodhatnak.
A B1 szint Magyarországon az alapfoknak felel meg. A vizsgán nincsen fordítási feladat, ugyanakkor nem lehet szótárt használni. A vizsgázók részére alapvetően a ceruza és toll együttes használatát javasoljuk a vizsga satírozós részén. A vizsga végén időt biztosítunk arra, hogy a vizsgázók a ceruzával már bejelölt válaszaikat tollal is áthúzzák. Amennyiben a vizsgázó úgy dönt, hogy kizárólag tollat használ, úgy javításra nincsen lehetősége. (nem kötelező). A levélírás vizsgarészen a vizsgázó dönti el, hogy melyik íróeszközt használja. A szóbeli vizsgán a vizsgázók egymással folytatnak beszélgetést a megadott feladatról.
A B2 szint Magyarországon a középfoknak felel meg. A vizsgán nincsen fordítási feladat, ugyanakkor nem lehet szótárt használni. A vizsgázók részére alapvetően a ceruza és toll együttes használatát javasoljuk a vizsga satírozós részén. A vizsga végén időt biztosítunk arra, hogy a vizsgázók a ceruzával már bejelölt válaszaikat tollal is áthúzzák. Amennyiben a vizsgázó úgy dönt, hogy kizárólag tollat használ, úgy javításra nincsen lehetősége. (nem kötelező). A levélírás vizsgarészen a vizsgázó dönti el, hogy melyik íróeszközt használja.
1.1 Globális értés mérésére a vizsgázók a szöveg meghallgatása után 5 igaz/hamis kérdésre válaszolnak. A feladatot egyszer hallgathatják meg a vizsgázók.
A B2 szint Magyarországon a középfoknak felel meg. A vizsga során nem lehet szótárt használni. A szóbeli vizsgán a vizsgázók egymással folytatnak beszélgetést a megadott feladatról.
A beszédkészség vizsgarészről történő hangfelvétel készítése csak az akkreditált vizsgák esetén előírás, egyébként a hangfelvétel készítése nem része a telc vizsgáknak. Így a telc Espanol B2 vizsgák beszédkészség részéről nem készül hangfelvétel.
A B2 szint Magyarországon a középfoknak felel meg. A vizsga írásbeli és szóbeli részére egymás után, azonos napon kerül sor. A vizsgán nincsen fordítási feladat, ugyanakkor nem lehet szótárt használni. A vizsgázók részére alapvetően a ceruza és toll együttes használatát javasoljuk a vizsga satírozós részén. A vizsga végén időt biztosítunk arra, hogy a vizsgázók a ceruzával már bejelölt válaszaikat tollal is áthúzzák. Amennyiben a vizsgázó úgy dönt, hogy kizárólag tollat használ, úgy javításra nincsen lehetősége. (nem kötelező). A levélírás vizsgarészen a vizsgázó dönti el, hogy melyik íróeszközt használja. A szóbeli vizsgán a vizsgázók egymással folytatnak beszélgetést a megadott feladatról.
A vizsgahelyszín épületét az írásbeli során elhagyó vizsgázók csak az írásbeli vizsgarész után térhetnek vissza az épületbe.
A beszédkészség vizsga hangfelvétele csak az akkreditált vizsgák esetén előírás, egyébként a hangfelvétel készítése nem része a telc vizsgáknak. Így az olasz A2 vizsgára jelentkezők beszédkészség vizsgájáról nem fog hangfelvétel készülni.
Olasz A2
Olasz B1
A beszédkészség vizsgarészről történő hangfelvétel készítése csak az akkreditált vizsgák esetén előírás, egyébként a hangfelvétel készítése nem része a telc vizsgáknak. Így a telc Italiano B1 vizsgák beszédkészség részéről nem készül hangfelvétel.
A beszédkészség vizsgarészről történő hangfelvétel készítése csak az akkreditált vizsgák esetén előírás, egyébként a hangfelvétel készítése nem része a telc vizsgáknak. Így a telc Italiano B2 vizsgák beszédkészség részéről nem készül hangfelvétel.
A B2 szint Magyarországon a középfoknak felel meg. A vizsga írásbeli és szóbeli részére egymás után, azonos napon kerül sor. A vizsgán nincsen fordítási feladat, ugyanakkor nem lehet szótárt használni. A vizsgázók részére alapvetően a ceruza és toll együttes használatát javasoljuk a vizsga satírozós részén. A vizsga végén időt biztosítunk arra, hogy a vizsgázók a ceruzával már bejelölt válaszaikat tollal is áthúzzák. Amennyiben a vizsgázó úgy dönt, hogy kizárólag tollat használ, úgy javításra nincsen lehetősége. (nem kötelező). A levélírás vizsgarészen a vizsgázó dönti el, hogy melyik íróeszközt használja. . A szóbeli vizsgán a vizsgázók egymással folytatnak beszélgetést a megadott feladatról.
A beszédkészség vizsga hangfelvétele csak az akkreditált vizsgák esetén előírás, egyébként a hangfelvétel készítése nem része a telc vizsgáknak. Így az orosz A2 vizsgára jelentkezők beszédkészség vizsgájáról nem fog hangfelvétel készülni.
A beszédkészség vizsgarészről történő hangfelvétel készítése csak az akkreditált vizsgák esetén előírás, egyébként a hangfelvétel készítése nem része a telc vizsgáknak. Így a telc РУССКИЙ B1 vizsgák beszédkészség részéről nem készül hangfelvétel.
A beszédkészség vizsgarészről történő hangfelvétel készítése csak az akkreditált vizsgák esetén előírás, egyébként a hangfelvétel készítése nem része a telc vizsgáknak. Így a telc РУССКИЙ B2 vizsgák beszédkészség részéről nem készül hangfelvétel.
A vizsgázóknak együtt meg kell tervezniük valamit. Csak a szituáció adott számukra (pl. egy kirándulás vagy egy party szervezése), a terv részletei rájuk vannak bízva. Át kell